• logowanie
  • rejestracja
  • wyszukaj
zarejestruj się
Biuletyn Informacji Publicznej
  • Strona Główna
  • Kontakt
  • Kanał RSS

Niedziela, 22.10.17, godzina 21:15

Imieniny : Haliszki, Lody, Przybysłšwa

Kolonie parafialne w Borsku 2017 r.

28 lipca 2017

KolonieW terminie od 10.07. do 22.07.2017r. grupa 80 dzieci z terenu gminy Bukowiec uczestniczyła w koloniach parafialnych w Borsku, na pięknej ziemi kaszubskiej. Były to już 20 kolonie organizowane przez księdza Tadeusza Chamier Ciemińskiego, proboszcza Parafii  Rzymskokatolickiej pod wezwaniem NMP Królowej Polski w Bukowcu. Organizacja wypoczynku dla dzieci nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc Urzędu Gminy w Bukowcu,  który za pośrednictwem Pana Wójta, oraz GOPS przekazuje środki finansowe pozyskiwane z funduszy gminnych oraz  Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Organizowana jest także przez parafię zbiórka żywności i środków finansowych od indywidualnych darczyńców. Do pomocy włącza się również Parafialny Zespół Caritas. Należy także dodać, że władze gminne udostępniają do dyspozycji kolonistów autobus szkolny z kierowcą. Opiekę wychowawczą i medyczną pełnią wolontariusze, którzy poświęcają swój czas dla wypoczywających dzieci.

W tym roku program kolonii był niezwykle bogaty. Dzieci podczas dwóch turnusów były zakwaterowane w ośrodku wczasowym „Leśna Przystań” w Borsku, nad Jeziorem Wdzydzkim. W ramach zajęć mogły korzystać z boisk do siatkówki i piłki nożnej.  Wieczorami odbywały się dyskoteki w lokalu z profesjonalnym oświetleniem i nagłośnieniem. W ciepłe dni korzystały z kąpieli w jeziorze. Atrakcją kolonii były liczne wycieczki : zwiedzanie Gdańska, poznawanie historii II wojny światowej podczas zwiedzania nowo otwartego muzeum, kąpiel i plażowanie przy molo w Gdańsku Brzeźnie, pobyt w Kościerzynie i zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Ziemi Kościerskiej i Muzeum Akordeonu, wyjazd do Łubiany i zwiedzanie fabryki porcelany. W piątki dzieci korzystały z atrakcji parku wodnego w Kościerzynie. Podczas drugiego turnusu koloniści uczestniczyli w Mszy Świętej odprawionej w Sanktuarium we Wielu, grupa ministrantów i lektorów brała czynny udział w posłudze liturgicznej. Po Mszy Świętej wszyscy udali się na Kalwarię Wielewską i wspólnie z księdzem proboszczem odprawili Drogę Krzyżową. W ostatnim dniu kolonii zaplanowano pobyt na zamku krzyżackim w Gniewie. Koloniści zwiedzali zamek z przewodnikiem. Zjedli obiad w restauracji „ Zamkowa”, oraz pyszne lody w pobliskiej lodziarni.

W czwartek 13.07.2017r. odwiedzili brać kolonijną znamienici goście z Bukowca. Ze słodkimi upominkami przyjechali, pani kierownik GOPS Bernadeta Kiełpińska, przewodniczący Komisji Oświaty i jednocześnie prezes naszego Parafialnego Zespołu Caritas pan Adam Czarnecki, pani skarbnik Honorata Surma oraz przedstawiciel Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Witold Kwiatkowski. Goście wspólnie z dziećmi i kadrą kolonijną zasiedli przy ognisku, piekli kiełbaski. Na zakończenie biesiady wręczyli upominki  gościom w podziękowaniu za pomoc i zaangażowanie w organizację kolonii.

Należy dodać, że podczas kolonii realizowany jest program pedagogiczny ,religijny, integracyjny i wychowawczy. Dzieci w miarę możliwości uczestniczą w mszach świętych, które są odprawiane na świeżym powietrzu przy polowym ołtarzu lub w stołówce. Włączają się w przygotowanie liturgii, czytają Słowo Boże, modlitwę wiernych i śpiewają psalmy.

Na zakończenie turnusów tradycyjnie wszyscy koloniści otrzymują pamiątkowe dyplomy i upominki. W tym roku obdarowano je ramkami ze zdjęciami i podziękowaniami za miło spędzony czas na koloniach od kadry kolonijnej. Tegoroczne kolonie były wyjątkowo udane. Dopisywała piękna, letnia pogoda chociaż czasami kapryśna, ale nie przeszkadzało  to kolonistom we wspólnym wypoczynku. Wszyscy świetnie się bawili i nie chcieli wracać do swoich domów.

Opracowanie: Ewa Wojtas
Zdjęcia: Artur Weroński

 

I turnus

II turnus

Drukuj