• logowanie
  • rejestracja
  • wyszukaj
zarejestruj się
Biuletyn Informacji Publicznej
  • Strona Główna
  • Kontakt
  • Kanał RSS

Poniedziałek, 23.10.17, godzina 00:46

Imieniny : Edwarda, Marleny, Seweryna

W Polskich Łąkach pamiętali o ks. Zygmuncie Kowalskim

19 lipca 2016

29 maja br. przypadała 50 rocznica święceń kapłańskich śp. ks. Zygmunta Kowalskiego, proboszcza w parafii w Polskich Łąkach w latach 1981-2001.  Z tej okazji, ks. proboszcz Romuald  Demski wespół z ks. kanonikiem  Jerzym Kryger, ks. prob. Czesławem Kuberą i ks. prob. Januszem Gojke odprawili uroczystą mszę św., w której licznie uczestniczyli parafianie, rodzina oraz przyjaciele i współpracownicy śp. ks. Zygmunta.
Koncelebransi bardzo ciepło wspominali śp. zmarłego. Ks. Jerzy Kryger, kolega ks. Zygmunta z czasów seminaryjnych, zachował w pamięci obraz sumiennego, skromnego i pracowitego kleryka. Wspominał niezwykłą sumienność i odpowiedzialność w wypełnianiu powierzonych obowiązków. Ks. kanonik podkreślał, że mimo  wyjątkowo skromnych warunków socjalno-bytowych jakie w owych czasach panowały w seminarium, ks. Zygmunt Kowalski nigdy nie narzekał, chętnie pomagał innym i cieszył się zasłużoną opinią uczynnego oraz uczciwego kolegi.  
Ks. Zygmunt pozostał w miłych wspomnieniach także u drugiego z zaproszonych na uroczystość kapłanów: ks. prob. Janusza Gojke, który wspominał przede wszystkim uprzejmość i gościnność, której doświadczał ilekroć przyjeżdżał z pobliskiego Gruczna do plebanii w parafii, w Polskich Łąkach.
Znajomość z ks. Zygmuntem trwała stosunkowo krótko, ale na trwale zapadły w pamięci Jego dobre rady i życzliwe wskazówki dotyczące duszpasterskiego posługiwania.
W podobnym, bardzo serdecznym tonie, wspominał śp. zmarłego ks. prob. Czesław Kubera, który podkreślał uczynność ks. Zygmunta w służeniu dobrosąsiedzką pomocą, dzielenie się swoim doświadczeniem oraz wiedzą dotyczącą lokalnej historii. Ks. Czesław Kubera, zauważył, że wiele dzieł zainicjowanych przez śp. ks. Zygmunta nadal rozwija się, a troska o ład i estetykę, za sprawą obecnego proboszcza, nadal jest chlubną wizytówką parafii Polskie Łąki.
Uroczystość zakończył ks. proboszcz Romuald Demski, dziękując wszystkim za wspólną modlitwę oraz wyrażając dla śp. ks. prob. Zygmunta Kowalskiego słowa szacunku i uznania za wszelkie dobro jakie pozostawił w tutejszej parafii.
KP
„Czas Świecia”, 15 lipiec 2016 r.

Drukuj