ikona telefonu

+48 52 330 93 10

  • zachmurzenie duże
    Dzisiaj:
    -2°C / -7°C
wtorek 05.12.2023 r.
Imieniny: Kryspiny, Norberta i Sabiny

W gminie Bukowiec powstanie klub dziecięcy. Dofinansowanie na ten cel pozyskano z programu „Maluch+”

Na początku roku samorząd z Bukowca nawiązał współpracę z zajmującym się prowadzeniem opieki żłobkowej w sąsiedniej gminie Michałem Partyka. W wyniku spotkań i uzgodnień został złożony wniosek o dofinansowanie w ramach programu „MALUCH+” na utworzenie klubu dziecięcego w gminie Bukowiec.

- Po przeniesieniu przedszkola w Bukowcu do nowej siedziby przy ulicy Bajkowej rozważaliśmy możliwe sposoby zagospodarowania pomieszczeń w budynku przy ulicy Ceynowy. Biorąc pod uwagę coraz częściej zgłaszane potrzeby mieszkańców o zapewnienie opieki żłobkowej, postanowiliśmy rozpocząć współpracę z doświadczonym w prowadzeniu klubu dziecięcego przedsiębiorcą z gminy Świekatowo – informuje Adam Licznerski, wójt gminy Bukowiec. – Zaproponowaliśmy dzierżawę pomieszczeń w budynku, gdzie wcześniej było przedszkole, natomiast pan Partyka zobowiązał się do złożenia wniosku o dofinansowanie utworzenia miejsc opieki dla dzieci wieku od roku do 3 lat z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej – dodaje wójt.

Kilkanaście dni temu ministerstwo ogłosiło wyniki naboru wniosków w kolejnej edycji programu „Maluch+”. Dobre wieści są takie, że wniosek na utworzenie klubu dziecięcego przy ulicy Dr Ceynowy 11 w Bukowcu został rozpatrzony pozytywnie. Dzięki temu jeszcze w tym roku ma zostać utworzone 16 miejsc opieki nad dziećmi. Na funkcjonowanie "Baśniowej Przystani 2", bo tak ma nazywać się placówka, przyznano prawie 200 tysięcy złotych dofinansowania. Środki te pochodzą z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS). Dodatkowo przez pierwsze 36 miesięcy funkcjonowania placówki każde miejsce będzie dofinansowane w kwocie 836 zł miesięcznie, co daje w sumie kolejne 480 tysięcy złotych wsparcia.

Jak informuje ministerstwo rodziny, główne zadania klubu dziecięcego to zapewnienie dzieciom w wieku od roku do trzech lat opieki w warunkach bytowych zbliżonych do warunków domowych, zagwarantowanie dziecku właściwej opieki pielęgnacyjnej oraz edukacyjnej, przez prowadzenie zajęć zabawowych z elementami edukacji, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka oraz prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych, uwzględniających rozwój psychomotoryczny dziecka. W klubie dziecko będzie mogło przebywać do 10 godzin dziennie.