ikona telefonu

+48 52 330 93 10

  • zachmurzenie małe
    Dzisiaj:
    14°C / 5°C
piątek 29.03.2024 r.
Imieniny: Marka, Wiktoryny i Zenona

Obchody 71. rocznicy walk 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich pod Bukowcem

Obchody 71. rocznicy walk pod Bukowcem rozpoczęły się w sobotę, 11 września 2010 r. w Szkole Podstawowej w Bukowcu międzyszkolnym  konkursem z wiedzy o patronie „Dzieje 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich” oraz konkursem plastycznym pod tą sama nazwą. W konkursach największą wiedzą i umiejętnościami wykazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Różannie.

Najważniejsza część uroczystości odbyła się w niedzielę, 12 września. O godz. 11 proboszcz miejscowej parafii ks. Tadeusz Chamier Ciemiński w koncelebrze z ks. kapelanem Ryszardem Pełechem odprawili uroczystą mszę świętą w kościele parafialnym w Bukowcu. Następnie uczestnicy uroczystości udali się pod mogiłę poległych Ułanów, gdzie księża udzielili symbolicznego błogosławieństwa. Następnie minutą ciszy uczciliśmy pamięć zmarłego Pana Alfonsa Krzyżelewskiego, wieloletniego prezesa Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Bukowcu, oddanego działacza społecznego na rzecz rozwoju gminy Bukowiec. Okolicznościowe przemówienie – wspomnienie poległych Ułanów -  do zebranych wygłosił Wójt Gminy Pan Adam Licznerski. Na zakończenie tej części obchodów wiązanki kwiatów pod mogiłą złożyły delegacje Rady Gminy i Urzędu, Zarządu Powiatu, miejscowych szkół, związków kombatanckich, straży pożarnej.
Ostatnim punktem uroczystości, podobnie jak już od kilku lat, jest gromadząca setki widzów, inscenizacja historyczna, przedstawiająca walki z 1939 roku. W  widowisku historycznym „Bukowiec 1939/2010” uczestniczyło ponad 70 rekonstruktorów. Uroczystości uświetniła orkiestra dęta z Gruczna.

Obchody zorganizował Urząd Gminy w Bukowcu we współpracy z Polskim Klubem Kawaleryjskim oraz stowarzyszeniem Gwiazda Bukowiec. Organizacja obchodów została dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Urząd Gminy składa podziękowanie Panu Grzegorzowi Chmielewskiemu, Policji, jednostkom OSP, Panom Krzysztofowi Kempińskiemu i Henrykowi Kotrasowi oraz wszystkim pozostałym osobom i instytucjom za pomoc w organizacji uroczystości.