ikona telefonu

+48 52 330 93 10

  • śnieg z deszczem
    Dzisiaj:
    7°C / 1°C
czwartek 18.04.2024 r.
Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy i Gościsławy

Obchody 79. rocznicy walk 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich pod Bukowcem

Tegoroczne uroczystości upamiętniające wydarzenia z 3 września 1939 r., kiedy to w walkach o Bukowiec i okolice zginęło ponad 130 żołnierzy 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich trwały przez trzy dni.

W piątek, 7 września, w Szkole Podstawowej im. 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bukowcu w turniejach z wiedzy o patronie, sprawnościowym i plastycznym wzięli udział uczniowie z podstawówek w Różannie i Bukowcu. Wśród uczniów klas 1-3 najlepsi okazali się uczniowie: Laura Medeńska, Aleksandra Pipowska, oraz Hubert Sykuła, spośród starszych prym wiedli: Hubert Ratkowski, Nicola Zajkowska oraz Agata Lubińska.

Kolejnego dnia w Branicy II kwiaty i znicze przy pomniku upamiętniającym poległych żołnierzy 9. i 27. Dywizji Piechoty złożyli uczniowie oraz delegacje samorządu gminy Bukowiec, straży pożarnej, Polskiego Klubu Kawaleryjskiego oraz Związku Kombatantów. Następnie uczestnicy sobotnich uroczystości udali się do pobliskiego Topolna, żeby uczestniczyć we mszy św. w intencji poległych żołnierzy.

Główne, niedzielne uroczystości rozpoczęły się od odegrania hymnu państwowego  oraz przemarszu kombatantów, kompanii honorowej Wojska Polskiego, samorządowców, orkiestry, zgromadzonych delegacji spod Urzędu Gminy do kościoła parafialnego w Bukowcu. Tam została odprawiona msza św. w intencji poległych żołnierzy z 16. Pułku. Sprawował ją proboszcz miejscowej parafii ks. Tadeusz Chamier  Ciemiński. Po mszy uczestnicy uroczystego pochodu udali się pod pomnik ku czci żołnierzy, którzy zginęli walcząc o Bukowiec. Przy pomniku zgromadzili się mieszkańcy, poczty sztandarowe szkół, jednostek OSP, kombatantów, delegacje oraz żołnierze 3. Batalionu Drogowo-Mostowego z Chełmna. Po odegraniu hymnu państwowego była modlitwa za zmarłych żołnierzy, apel pamięci i salwa honorowa. Pan Janusz Pasturczak, syn dowódcy baterii 11. Dywizjonu Artylerii Konnej wręczył na ręce wójta gminy Adama Licznerskiego i ppor. rez. Marka Holaka z Polskiego Klubu Kawaleryjskiego książkę poświęconą walkom 18. Pułku Ułanów Pomorskich, ale wspomina w niej też 11. Dywizjon Artylerii Konnej i 16. Pułk Ułanów Wielkopolskich. Uroczystości uświetnił występ orkiestry dętej ze Świecia. Na zakończenie na boisku przy szkole w Bukowcu licznie zgromadzeni mieszkańcy podziwiali pokazy grup rekonstrukcyjnych. Można było zobaczyć wojska z różnych okresów historycznych. Wiele emocji przyniósł kolejny już „Konkurs kawaleryjski o szablę przechodnią wójta gminy Bukowiec”, w którym zwyciężył Marcin Petr, a kolejne miejsca zajęli Radosław Majchrzak i Wojciech Lemańczyk. Zawody prowadził ppor. rez. Marek Holak z OT PKK w Bydgoszczy. Przy okazji pokazów widzowie chętnie częstowali się darmową gorącą grochówką.

Należy podkreślić, że obchody zostały objęte patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej. Ponadto nasz samorząd składa podziękowanie za wsparcie wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości, a w szczególności Oddziałowi Terenowemu Polskiego Klubu Kawaleryjskiego w Bydgoszczy, jednostce wojskowej z Chełmna, orkiestrze dętej ze Świecia, strażakom OSP, Policji i służbom medycznym.