Program Indywidualizacji Procesu Nauczania i Wychowania
[1]
Program Indywidualizacji Procesu Nauczania i Wychowania uczniów klas I-III Szkół Podstawowych w Województwie Kujawsko-Pomorskim
Gmina Bukowiec przystąpiła do Projektu systemowego p.n. Program Indywidualizacji Procesu Nauczania i Wychowania uczniów klas I-III Szkół Podstawowych w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Projekt jest realizowany w Partnerstwie z ponad stu innymi samorządami Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Liderem Partnerstwa jest Urząd Marszałkowski w Toruniu. Przystąpienie do Programu wiązało się z przygotowaniem we wszystkich szkołach naszej Gminy standardów I, II i III określonych w „Zasadach przygotowania, realizacji i rozliczania projektów systemowych w zakresie indywidualizacji nauczania…” autorstwa Instytucji Zarządzającej PO KL.
Powołane w związku z tym zostały zespoły nauczycieli, które opracowały i obecnie realizują działania ukierunkowane na indywidualizację procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III w kontekście wdrażania nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego na I etapie edukacyjnym oraz opracowały programy nauczania dostosowane do potrzeb uczniów, uwzględniające indywidualizację pracy z dzieckiem. Zespoły te monitorują realizację programu i oceniają skuteczność podejmowanych oddziaływań (Standard I).
We wszystkich szkołach, w ramach obowiązkowych zajęć realizowany jest dostosowany do potrzeb uczniów program nauczania, uwzględniający działania mające na celu indywidualizację procesu nauczania i wychowania uczniów, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego na I etapie edukacyjnym (Standard II).
We wszystkich szkołach nauczyciele doskonalą swoje umiejętności zawodowe w zależności od potrzeb, wynikających z przeprowadzonego w szkole wstępnego rozpoznania i zaplanowanych do realizacji zajęć wspierających uczniów (Standard III).
Celem głównym projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych poprzez indywidualizację procesu kształcenia dzieci z klas I-III we wszystkich szkołach podstawowych funkcjonujących w Gminie Bukowiec.
Do celów szczegółowych projektu należą:
- zapewnienie każdemu dziecku realizującemu I etap edukacyjny w szkołach podstawowych funkcjonujących na terenie Gminy Bukowiec oferty edukacyjno-wychowawczo-profilaktycznej, zgodnej z jego indywidualnymi potrzebami i możliwościami edukacyjnymi i rozwojowymi;
- zwiększenie stopnia i zakresu wykorzystania w szkołach podstawowych w Gminie Bukowiec aktywizujących metod nauczania;
- zwiększenie dostępności i podniesienie jakości wsparcia i pomocy psychologiczno-pedagogicznej
udzielanej dzieciom, w szczególności dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych we wszystkich szkołach podstawowych Gminy Bukowiec;
- podniesienie jakości pomocy udzielanej przez szkołę rodzicom dzieci uczących się na I etapie edukacyjnym w szkołach podstawowych w Gminie Bukowiec oraz zintensyfikowanie współpracy i zaangażowania rodziców w życie szkoły.
Projektem objęto uczniów i uczennice klas I-III szkół podstawowych w Gminie Bukowiec, którzy zostali zakwalifikowani do udziału w zajęciach przez szkolną komisję kwalifikacyjną i których rodzice wyrazili zgodę na udział w tych zajęciach. Realizacja projektu przewidziana jest w roku szkolnym 2010/2011. W poszczególnych zajęciach specjalistycznych wezmą udział te dzieci, u których zdiagnozowano określone problemy. W zajęciach rozwijających zdolności i zainteresowania wezmą udział uczniowie szczególnie uzdolnieni.
Budżet Projektu wynosi 90 000 zł w tym kwota 22 800 zł przeznaczona jest na pomoce dydaktyczne i koszty transportu związane z realizowanymi zajęciami.
Grzegorz Gwizdała
Kierownik Zespołu Obsługi
i Wychowania w Świeciu