ikona telefonu

+48 52 330 93 10

  • śnieg z deszczem
    Dzisiaj:
    7°C / 1°C
czwartek 18.04.2024 r.
Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy i Gościsławy

Obchody 75. rocznicy walk 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich pod Bukowcem

Gmina Bukowiec we współpracy ze stowarzyszeniem Polski Klub Kawaleryjski (PKK) już po raz kolejny zorganizowała obchody rocznicowe walk pod Bukowcem.
Uroczystości rozpoczęły się w piątek 12 września 2014 roku konkursami dla uczniów (z wiedzy o patronie  i plastycznym). Zmagania odbyły się w noszącej imię 16. Pułku Ułanów Wlkp. Szkole Podstawowej w Bukowcu.
W sobotę po południu pan Marek Holak z Polskiego Klubu Kawaleryjskiego zorganizował „żywą” lekcję historii dla uczniów ze szkół z terenu gminy, a następnie o godzinie 17 w Branicy II delegacje władz gminy, stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, PKK, Szkoły Podstawowej w Bukowcu i OSP złożyły wiązanki i zapaliły znicze przy pomniku poległych w 1939 roku w tamtym rejonie żołnierzy.
Główna część uroczystości miała miejsce w niedzielę 14 września. Na początek, o godzinie 11:00 proboszcz miejscowej parafii ks. Tadeusz Chamier Ciemiński  w koncelebrze z ks. kapelanem Ryszardem Pełechem odprawili w kościele parafialnym w Bukowcu uroczystą mszę świętą w intencji poległych ułanów. Następnie uczestnicy uroczystości udali się pod mogiłę, gdzie wszyscy zgromadzeni uczestnicy wspólnie modlili się się w intencji żołnierzy. Potem  okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt gminy pan Adam Licznerski. Głos zabrał też pan Tadeusz Rokoszewski, który wspominał historię Pułku i historyczne losy mogiły.  
W dalszej części Koło Przyjaciół 16. Pułku Ułanów Wlkp. z Bydgoszczy odznaczyło obecnego na naszych obchodach honorowego gościa - uczestnika walk 1939 roku kaprala Stefana Goślińskiego, a podziękowanie za opiekę nad pomnikiem z rąk wójta odebrała pani Aniela Kempińska.
Zgodnie z wojskowym ceremoniałem, kapitan Kacper Pałęga z jednostki wojskowej w Chełmnie uroczyście odczytał Apel Pamięci, a salwę honorową wykonała kompania honorowa Wojska Polskiego z 3. Batalionu Drogowo-Mostowego. Na zakończenie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod mogiłą.
Ostatnia część uroczystości miała miejscu w na boisku przy szkole w Bukowcu, gdzie wystąpiła orkiestra dęta ze Świecia z wiązanką pieśni, utworów patriotycznych, natomiast Polski Klub Kawaleryjski  w towarzystwie Chojnickiego Szwadronu Kawalerii Klubu Jeździeckiego im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich, Klubu Jeździeckiego „Czarna Podkowa” z Gródka, Klubu Jeździeckiego Elterm im. Pomorskiej Brygady Kawalerii z Chełmna, Stowarzyszenia Miłośników Historii Borów Tucholskich „Historia i Pamięć”, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Dromedar” oraz Oddziału Terenowego PKK w Suszu „5. Brygada” zorganizowali „biwak historyczny” – były pokazy wojska z różnych epok historycznych, tradycji wojskowej, pokazy konne. Można było też zobaczyć sprzęt elektroakustyczny pochodzący z wojskowej Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy. Licznie zgormadzona na szkolnym boisku widownia mogła też spróbować tradycyjnie bardzo smacznej grochówki przygotowanej przez pana Adama Czarneckiego.
Obchody odbyły się przy wsparciu i pomocy Wojskowej Komendy Uzupełnień w Grudziądzu, 3. Batalionu Drogowo – Mostowego z Chełmna, Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, a także jednostki OSP z Bukowca oraz Policji.