Gmina Bukowiec we współpracy ze stowarzyszeniem Polski Klub Kawaleryjski (PKK) już po raz kolejny zorganizowała obchody rocznicowe walk pod Bukowcem.
Uroczystości rozpoczęły się w piątek 12 września 2014 roku konkursami dla uczniów (z wiedzy o patronie i plastycznym). Zmagania odbyły się w noszącej imię 16. Pułku Ułanów Wlkp. Szkole Podstawowej w Bukowcu.
W sobotę po południu pan Marek Holak z Polskiego Klubu Kawaleryjskiego zorganizował „żywą” lekcję historii dla uczniów ze szkół z terenu gminy, a następnie o godzinie 17 w Branicy II delegacje władz gminy, stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, PKK, Szkoły Podstawowej w Bukowcu i OSP złożyły wiązanki i zapaliły znicze przy pomniku poległych w 1939 roku w tamtym rejonie żołnierzy.
Główna część uroczystości miała miejsce w niedzielę 14 września. Na początek, o godzinie 11:00 proboszcz miejscowej parafii ks. Tadeusz Chamier Ciemiński w koncelebrze z ks. kapelanem Ryszardem Pełechem odprawili w kościele parafialnym w Bukowcu uroczystą mszę świętą w intencji poległych ułanów. Następnie uczestnicy uroczystości udali się pod mogiłę, gdzie wszyscy zgromadzeni uczestnicy wspólnie modlili się się w intencji żołnierzy. Potem okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt gminy pan Adam Licznerski. Głos zabrał też pan Tadeusz Rokoszewski, który wspominał historię Pułku i historyczne losy mogiły.
W dalszej części Koło Przyjaciół 16. Pułku Ułanów Wlkp. z Bydgoszczy odznaczyło obecnego na naszych obchodach honorowego gościa - uczestnika walk 1939 roku kaprala Stefana Goślińskiego, a podziękowanie za opiekę nad pomnikiem z rąk wójta odebrała pani Aniela Kempińska.
Zgodnie z wojskowym ceremoniałem, kapitan Kacper Pałęga z jednostki wojskowej w Chełmnie uroczyście odczytał Apel Pamięci, a salwę honorową wykonała kompania honorowa Wojska Polskiego z 3. Batalionu Drogowo-Mostowego. Na zakończenie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod mogiłą.
Ostatnia część uroczystości miała miejscu w na boisku przy szkole w Bukowcu, gdzie wystąpiła orkiestra dęta ze Świecia z wiązanką pieśni, utworów patriotycznych, natomiast Polski Klub Kawaleryjski w towarzystwie Chojnickiego Szwadronu Kawalerii Klubu Jeździeckiego im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich, Klubu Jeździeckiego „Czarna Podkowa” z Gródka, Klubu Jeździeckiego Elterm im. Pomorskiej Brygady Kawalerii z Chełmna, Stowarzyszenia Miłośników Historii Borów Tucholskich „Historia i Pamięć”, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Dromedar” oraz Oddziału Terenowego PKK w Suszu „5. Brygada” zorganizowali „biwak historyczny” – były pokazy wojska z różnych epok historycznych, tradycji wojskowej, pokazy konne. Można było też zobaczyć sprzęt elektroakustyczny pochodzący z wojskowej Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy. Licznie zgormadzona na szkolnym boisku widownia mogła też spróbować tradycyjnie bardzo smacznej grochówki przygotowanej przez pana Adama Czarneckiego.
Obchody odbyły się przy wsparciu i pomocy Wojskowej Komendy Uzupełnień w Grudziądzu, 3. Batalionu Drogowo – Mostowego z Chełmna, Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, a także jednostki OSP z Bukowca oraz Policji.