ikona telefonu

+48 52 330 93 10

  • zachmurzenie duże
    Dzisiaj:
    4°C / 2°C
sobota 21.12.2024 r.
Imieniny: Honoraty, Seweryny i Tomasza

Obchody 77. rocznicy walk 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich pod Bukowcem

Co roku w gminie Bukowiec odbywają się uroczystości upamiętniające wydarzenia z dnia 3 września 1939 r., kiedy to w walkach o Bukowiec i okolice zginęło 131 żołnierzy 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich.
Tegoroczne obchody trwały trzy dni. W piątek, 9 września, w Szkole Podstawowej im. 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bukowcu miały miejsce turnieje z wiedzy o patronie i sprawnościowy, w których wzięli udział uczniowie z Grupy, Różanny i Bukowca.
Kolejną dyscypliną był konkurs plastyczny pn. „Dzieje 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich”. Odbył się on w 2 kategoriach wiekowych: klasy I-III i IV-VI. Laureaci w pierwszej kategorii: Martyna Pipowska z Różanny, Alicja Stykała z Bukowca, Aleksandra Pipowska  z Różanny, wśród starszych uczniów najlepsza była Roksana Jaworska z Różanny, dalej Klaudia Papierz z Bukowca i Wiktoria Birnbaum, także z Bukowca.
W sobotę w Branicy kwiaty i znicze przy pomniku upamiętniającym poległych żołnierzy 9. i 27. Dywizji Piechoty złożyli uczniowie oraz delegacje Urzędu Gminy Bukowiec, straży pożarnej, Polskiego Klubu Kawaleryjskiego oraz Związku Kombatantów.  Następnie uczestnicy sobotnich uroczystości udali się do pobliskiego Topolna, żeby uczestniczyć we mszy św. w intencji poległych żołnierzy.
W niedzielę, 11 września, główne obchody rozpoczęliśmy od przemarszu spod Urzędu Gminy do świątyni p.w. NMP Królowej Polski w Bukowcu. Tam została odprawiona msza św. w intencji poległych żołnierzy z 16. Pułku. Sprawowali ją: ks. Tadeusz Chamier  Ciemiński oraz ks. kanonik mjr Ryszard Pełech. Po mszy pochód, który poprowadzili członkowie grup rekonstrukcyjnych przemieścił się pod pomnik ku czci żołnierzy, którzy zginęli walcząc o Bukowiec. Przy pomniku zgromadzili się mieszkańcy, poczty sztandarowe szkół, jednostek OSP, kombatantów, delegacje oraz żołnierze 3. Batalionu Drogowo-Mostowego z Chełmna. Po odegraniu hymnu państwowego, była modlitwa za zmarłych żołnierzy, Apel Pamięci i salwa honorowa. Obecni na uroczystości księża poświęcili tablicę poświęconą pamięci żołnierzy 2. Baterii 11. Dywizjonu Artylerii Konnej z Bydgoszczy i ich dowódcy kpt. Januszowi Pasturczakowi, którego działa wsparły w walkach pod Bukowcem 16. Pułk Ułanów Wielkopolskich, niszcząc wiele czołgów niemieckich. Uroczystości przy pomniku uświetnił występ chóru „Cecylia”. Następnie udaliśmy się na boisko przy szkole w Bukowcu, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Tutaj grupy rekonstrukcyjne przygotowały szereg atrakcji. Odbyły się pokazy konne, można było zobaczyć wojska z różnych okresów historycznych, zapoznać się ze sprzętem wojskowym. Ale chyba najwięcej emocji przyniósł „II Turniej o szablę przechodnią wójta gminy Bukowiec”. Do zawodów przystąpiło 7 zawodników.

Ostateczna kolejność przedstawia się następująco:
1. Wojciech Lemańczyk na koniu Paleta -Klub Jeździecki CZARNA PODKOWA z Gródka im. 16 P.Uł.Wlkp.
2. Andrzej Chmielewski na koniu Nefryt  - Klub Jeździecki CZARNA PODKOWA z Gródka im. 16 P.Uł.Wlkp.
3. Arkadiusz Kasperski na koniu Argos - Klub Jeździecki CZARNA PODKOWA z Gródka im. 16 P.Uł.Wlkp.
4. Marcin Kuraś na koniu Segowia - Polski Klub Kawaleryjski,
5. Krzysztof Jackiewicz na koniu Soplica - GRH Nowa Wieś Wielka,
6. Piotr Janikowski na koniu Baster - Polski Klub Kawaleryjski OT PKK im. 16. P.Uł.Wlkp. w Bydgoszczy,
7. Alfred Kapała na koniu Limeryk - Polski Klub Kawaleryjski OT PKK im. w Krotoszynie

Grupy rekonstrukcyjne, które wzięły udział w pikniku historycznym:
- GRH Nowa Wieś Wielka
- Stowarzyszenie Borów Tucholskich Historia i Pamięć
- Harcerski Klub Łączność Emiter
- OT PKK im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich
- OT PKK im. 7 Wileńskiej Brygady AK z Susza
- OT im. 16 PUW z Bydgoszczy
- Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej  Dromedar
- Kawalkada Horseback Archery