ikona telefonu

+48 52 330 93 10

  • bezchmurnie
    Dzisiaj:
    24°C / 12°C
wtorek 25.06.2024 r.
Imieniny: Łucji, Witolda i Wilhelma

Będzie rekultywacja składowiska odpadów w Tuszynkach. Gmina Bukowiec pozyskała na ten cel 2,5 miliona złotych

W połowie września ogłoszono wyniki kolejnego naboru w Programie Inwestycji Strategicznych, skierowanego dla gmin popegeerowskich. Wśród wyróżnionych samorządów znalazła się gmina Bukowiec.

- Skutecznie aplikowaliśmy o dofinansowanie na zadanie polegające na rekultywacji nieczynnego składowiska odpadów w miejscowości Tuszynki – informuje Adam Licznerski, wójt gminy. - Składowisko to funkcjonowało od 1993 roku, przez około 20 lat. Z kolei decyzją z 2019 roku, wydaną przez marszałka województwa, zostało zamknięte. Obowiązkiem gminy jest tzw. zrekultywowanie tego terenu. To dość kosztowne zadanie, wyceniane na około 2,5 miliona złotych. Pozyskanie dofinansowania na poziomie 98 procent całkowitej wartości przedsięwzięcia sprawia, że nie będziemy musieli ponosić dużych wydatków z gminnej kasy – dodaje z satysfakcją gospodarz gminy.

Teren po składowisku ma mieć wykonanych kilka warstw ochronnych, zabezpieczających – wyrównawczą, odgazowującą, uszczelniającą, drenażową i glebotwórczą. Następnie zostaną wysiane mieszkanki traw, będą nasadzenia drzew i krzewów.

Zdjęcie ilustracyjne