ikona telefonu

+48 52 330 93 10

  • lekkie zachmurzenie
    Dzisiaj:
    10°C / 1°C
wtorek 02.03.2021 r.
Imieniny: Halszki, Heleny i Karola

Bukowiec wśród najbogatszych gmin w powiecie

W lipcu czasopismo samorządowe „Wspólnota” opublikowało najnowszy ranking zamożności województw, powiatów, miast wojewódzkich i powiatowych oraz gmin wiejskich w 2018 roku. Samorząd Bukowca znalazł się w zestawieniu gmin wiejskich na bardzo wysokim 160. miejscu w kraju, na 1548 uwzględnionych jednostek. Daje to ósme miejsce w województwie i drugie w powiecie.

- Już we wcześniejszych rankingach, przygotowanych przez specjalistów zajmowaliśmy jako samorząd wysokie miejsca. Teraz mamy kolejne potwierdzenie, że właściwie gospodarujemy finansami publicznymi, a to ma bezpośrednie przełożenie na niezależne wyliczenia wskazujące na dobrą sytuację finansową w gminie – mówi Adam Licznerski, wójt gminy Bukowiec.

Metodologia rankingu jest podobna, jak we wcześniejszych latach. Określone dochody każdej jednostki samorządowej podzielono przez liczbę ludności i w ten sposób uzyskano wskaźnik będący podstawą rankingu. W przeliczeniu na mieszkańca w gminie Bukowiec to kwota ponad 3,6 tys. złotych.

- Chciałbym zaakcentować, że tak dobre miejsce osiągnęliśmy w szczególności dzięki dużemu zaangażowaniu w pozyskiwanie wsparcia finansowego ze źródeł zewnętrznych. W konsekwencji realizujemy sporo zadań, a przy tym mamy stabilny i bezpieczny budżet. Wymiernym efektem są  inwestycje poprawiające jakość życia, na przykład zmodernizowane drogi, świetlice wiejskie, szkoły. W najbliższym czasie planujemy też wybudować nowe przedszkole i w ten sposób zapewnić komfortowe warunki edukacji naszym najmłodszym mieszkańcom – kończy wójt.