Koniec roku jest zawsze dobrym czasem do podsumowań różnych działań. Tym razem przypatrzeliśmy się gminie Bukowiec. Jakie inwestycje na jej terenie zrealizowali samorządowcy. Co udało się im osiągnąć w mijających dwunastu miesiącach.
W czerwcu otwarto nowo zagospodarowany teren przy świetlicy wiejskiej w Gawrońcu. Zadanie obejmowało m.in. utwardzenie terenu z kostki betonowej, wykonanie placu zabaw, boisk do piłki nożnej i piłki plażowej, miejsca na ogniska. Są nowe ławki, stojak na rowery, kosze na śmieci. Teren został częściowo ogrodzony, pojawiła się też zieleń. Gmina przeznaczyła na projekt około 200 tysięcy złotych, z tym że prawie 60 tysięcy złotych pochodziło ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Jesienią 2019 r. zakończyły się prace związane z modernizacją oświetlenia ulicznego przy następujących ulicach w Bukowcu: Dr Ceynowy i Dworcowej. Zamontowano nowe, energooszczędne i proekologiczne źródła światła. Nowoczesne i jednocześnie estetyczne słupy i oprawy z zastosowaniem technologii led oświetlają chodniki i jezdnie. W ramach projektu ponadto położono nowe okablowanie, a przy ulicy Ceynowy wymieniono część chodnika. Wartość inwestycji to ponad 600 tysięcy złotych, z tego ok. 450 tysięcy złotych gmina pozyskała z budżetu Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Zakres rzeczowy, rozmieszczenie lamp zostało określone na podstawie opracowanego wcześniej audytu w zakresie oświetlenia ulicznego.
W minionym roku powodu do zadowolenia mają również druhowie z jednostek OSP z Bukowca i Przysierska. W trakcie gminnego Dnia Strażaka miało miejsce oficjalne przekazanie nowego wozu ratowniczo- gaśniczego dla strażaków z Przysierska, a na przełomie listopada i grudnia podobny samochód dojechał do jednostki z Bukowca. Pojazdy kosztowały po ok. 1 miliona złotych i były sfinansowane z kilku źródeł: budżetu gminy, środków europejskich, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Komendanta Głównego PSP i starostwa. Przełoży się to zapewne na poprawę stanu bezpieczeństwa mieszkańców gminy Bukowiec.
Gmina wspólnie z klubami sportowymi „Gwiazda” Bukowiec i „Sparta” Przysiersk przygotowała projekt na wykonanie profesjonalnych, sterowanych elektronicznie systemów nawadniania płyt boisk piłkarskich w Bukowcu i Przysiersku. Mieszkańcy poparli inicjatywę, a marszałek województwa przyznał dofinansowanie w wysokości 40 tysięcy złotych w ramach projektu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa. Koszt inwestycji to około 60 tysięcy złotych na jedno boisko.
Było wiele prac przy drogach w gminie na 5 odcinkach. Dwie inwestycje zrealizował powiat. Modernizacja dróg z Polskich Łąk do skrzyżowania z drogą powiatową w kierunku Gołuszyc i Pruszcza oraz drogi Korytowo-Tuszyny, na ponad 2-kilometrowym odcinku z Tuszynek do Tuszyn. Kolejne trzy inwestycje to zasługa gminy. Z kilkusetmetrowej nawierzchni asfaltowej cieszą się mieszkańcy Plewna, ponad kilometr nowej nawierzchni powstał w Różannie, wybudowano nową drogę przy szkole w Bukowcu. Ma ona stanowić element komunikacyjny do planowanej hali i boiska lekkoatletycznego. Gmina na wszystkie te przedsięwzięcia pozyskała dofinansowanie w kwocie ok. 600 tys. złotych z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i prawie 0,5 miliona zł z Funduszu Dróg Samorządowych.
Były też mniejsze inwestycje w ramach cieszącego się powodzeniem funduszu sołeckiego. Np. w Bukowcu dokończono oświetlenie na ulicy Kolejowej, w Plewnie urządzono plac zabaw, w Polskich Łąkach są nowe elementy siłowni zewnętrznej, w Przysiersku zamontowano klimatyzację w świetlicy, w Tuszynkach utwardzono kruszywem część dróg, a w większości świetlic wiejskich mieszkańcy zaplanowali środki na doposażenie w sprzęt i drobne remonty.
Prócz tego cały czas trwały prace projektowe, które mają w następnych latach przełożyć się na kolejne inwestycje w gminie.
KP