20 sierpnia w Bukowcu odbyły się dożynki gminno-parafialne. Rozpoczęły się tradycyjnie od mszy św. dziękczynnej w miejscowym kościele parafialnym. Odprawił ją i homilię wygłosił ks. Tadeusz Chamier Ciemiński. Przed ołtarz mieszkańcy wsi przynieśli wieńce dożynkowe, a starostowie Gabriela i Grzegorz Chmielewscy z Bukowca chleb.
Dalsza cześć uroczystości miała miejsce w parku wiejskim. Barwny korowód od kościoła poprowadziła świecka orkiestra dęta oraz mażoretki.
Zgodnie z tradycją, starostowie przekazali wójtowi Adamowi Licznerskiemu symboliczny bochen chleba, którym poczęstowano zgromadzonych na uroczystości gości.
Dożynki to także czas aby podziękować rolnikom za ich trud włożony w pracę na roli. Tak było i tym razem. Odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymali Marek Kantak i Kazimierz Rybka. Natomiast podziękowania „Za szczególne zasługi dla rolnictwa w regionie” od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego przyznano Andrzejowi Kurtysowi, Grzegorzowi Chmielewskiemu i Józefowi Meger. Odznaczenia wręczali minister, poseł na Sejm RP Łukasz Schreiber oraz wicewojewoda kujawsko-pomorski Radosław Kempiński.
Przed sceną można było podziwiać piękne wieńce dożynkowe, które wykonały następujące sołectwa: Bukowiec, Korytowo, Krupocin, Polskie Łąki i Plewno-Przysiersk. Panie na ten szczególny dzień przygotowały szereg przepysznych potraw, słodkości. Przedstawiciele wspomnianych sołectw odebrali z rąk wójta Licznerskiego podziękowania i upominki za wkład pracy włożony w organizacje tegorocznego święta plonów.
Warto dodać, że organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla dzieci. Była wata cukrowa, malowanie tatuaży, zjeżdżalnie, trampolina, folkowe animacje i inne. A przed szeroką publicznością zaprezentowała się orkiestra dęta Świecie, mażoretki oraz Kapela Chełmińska.
Nawet krótkotrwały, ale ulewny deszcz nie przeszkodził w dobrej zabawie.
Na zakończenie święta plonów odbyła się zabawa taneczna. Całą uroczystość poprowadził Rafał Żochowski.
Tegoroczni starostowie dożynek, Gabriela i Grzegorz Chmielewscy z Bukowca wraz z synem Markiem prowadzą 70 ha gospodarstwo rolne. Głównym kierunkiem produkcji są krowy mleczne w ilości 50 sztuk. Średnia wydajność od krowy to 9,500 l w ciągu roku. Razem z tzw. młodzieżą posiadają 100 sztuk bydła. Cała produkcja roślinna jest ukierunkowana na tę gałęź produkcji rolnej.
K. Pardo