ikona telefonu

+48 52 330 93 10

  • słabe opady deszczu
    Dzisiaj:
    20°C / 13°C
wtorek 04.08.2020 r.
Imieniny: Dominiki, Dominika i Protazego

Jeżewo i Lipinki znają Kociewie najlepiej ze wszystkich

Jubileuszowe spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu szkoły, po czym wszystkich zebranych w sali gimnastycznej powitała dyrektor szkoły Stanisława Kuffel. Przed konkursem młodzież z miejscowej szkoły podstawowej zaprezentowała program artystyczny poświęcony drodze Polski do niepodległości.

W zmaganiach wzięły udział trzyosobowe reprezentacje szkół podstawowych z terenu Kociewia (powiat świecki, starogardzki, tczewski) w dwóch kategoriach wiekowych: III-V oraz VI-VIII. Młodsze grupy prezentowały plakaty pod hasłem „Moja miejscowość na starej fotografii”, starsze przygotowały prezentację multimedialną – „Moja miejscowość – 100 lat niepodległości”. Po prezentacjach przyszedł czas na test wiedzy o Kociewiu. Młodsza grupa odpowiadała na 10, a starsza na 20 pytań.

Uczniów oceniało jury w składzie: Grzegorz Gwizdała, Waldemar Kawecki, Anna Kruczyńska, Marlena Wesołowska i Ewa Sutkowska.

Konkurs przygotowały: Hanna Czarnecka-Kobus i Ewa Sutkowska. Oprawę muzyczną programu artystycznego – Andrzej Gładkowski, dekoracje – Dominika Faleńczyk. Całość poprowadziła Hanna Czarnecka-Kobus.

Wyniki konkursu

Grupa młodsza: I – SP Jeżewo, II – SP Przysiersk, III – SP Gruczno, wyróżnienie – SP Lipinki.

Grupa starsza: I – SP Lipinki, II – SP Przysiersk, III – SP Gruczno, wyróżnienia – SP Bukowiec, Różanna i Wiąg.

– Słowa wiersza Tadeusza Różewicza „Oblicze Ojczyzny” najcelniej nazywają szczytną ideę, dla której od 25 lat spotykamy się w naszej szkole imienia Floriana Ceynowy na Konkursie Wiedzy o Kociewiu – mówiła Stanisława Kuffel. – Wszyscy czujemy się Polakami, kochamy naszą ojczyznę, pielęgnujemy jej historię i kulturę. Dla niej pracujemy, uczymy się. Nie ustajemy w wysiłkach, by była wolna. Sprawiedliwa i dostatnia. Najlepszą, najbardziej naturalną lekcją patriotyzmu jest poznawanie i pomnażanie bogactwa kulturowego najbliższego otoczenia, miejscowości i regionu. W naszej szkole od lat staramy się rozwijać kulturę Kociewia. Ale nie moglibyśmy robić tego tak skutecznie, gdyby nie pomoc naszych przyjaciół i sojuszników – dodała.

W trakcie spotkania Stanisława Kuffel odebrała odznakę „Za Zasługi dla Łowiectwa” (nadaną przez Kapitułę Odznaczeń Łowieckich w Warszawie).

KP