ikona telefonu

+48 52 330 93 10

  • lekkie zachmurzenie
    Dzisiaj:
    29°C / 16°C
poniedziałek 24.06.2019 r.
Imieniny: Danuty, Jana i Janiny

Nowy wóz strażacki w Przysiersku

Druhowie ochotnicy z Przysierska długo czekali na te chwilę. W końcu dopięli swego. Jednostka OSP otrzymała nowy fabrycznie wóz pożarniczy ratowniczo-gaśniczy z napędem 4x4 Volvo VTC 3 RFM. Jego przyjazd zgromadził przy remizie nie tylko druhów i gości, ale również przybyli mieszkańcy Przysierska. Każdy chciał na własne oczy zobaczyć ten nowy nabytek dla jednostki.
Sytuacje w jednostce były różne. Kiedy znalazły się środki finansowe na dofinansowanie wozu z budżetu gminy to nie było z innych źródeł. Jednak w roku 2018 sytuacja się zmieniła po podjęciu uchwały przez Prezydium Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Toruniu oraz Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Świeciu o przydzieleniu wozu dla OSP w Przysiersku.
- Mogę powiedzieć, jako strażak tej jednostki i jej prezes, że droga była bardzo trudna - mówi prezes OSP w Przysiersku Janusz Gerke. - Niezliczone wyjazdy, ale się opłaciło. Pracy społecznej nie można przeliczać na pieniądze, liczy się bezpieczeństwo naszych mieszkańców - dodał. Kwotę 708,426,95 zł przekazał OW ZOSP RP ze środków RPO, 371,466, 05 zł gmina Bukowiec a 10 tys. zł starostwo powiatowe.
Samochód dotarł w godzinach wieczornych 12 grudnia br. Na te chwilę czekali nie tylko druhowie i zaproszeni goście, ale również licznie zgromadzeni mieszkańcy Przysierska. Wóz został poświęcony przez ks. Przemysława Szulca z miejscowej parafii.
W tym dniu miała również miejsce wigilia strażaków. Minutą ciszy uczczono pamięć druha, który odszedł na wieczna wartę, Juliana Stankiewicza. Nie zabrakło serdecznych życzeń przy łamaniu się opłatkiem. W trakcie spotkania wigilijnego uhonorowano upominkami kilku strażaków. Przemysław Wojda został wyróżniony jako najbardziej aktywny strażak pod względem ilości różnych wyjazdów i prac społecznych, drugi pod względem ilości wyjazdów przekraczających 30 zdarzeń to Kacper Kowalczyk a najbardziej kreatywny strażak z własną inicjatywą podczas ćwiczeń, zdarzeń to Piotr Gerke. Upominek trafił również do rąk prezesa jednostki Janusza Gerke.
W uroczystości wziął udział m.in. wójt Adam Licznerski, skarbnik Honorata Surma, wicestarosta Franciszek Koszowski, brygadier Piotr Tkaczyński- komendant PSP w Świeciu, st. brygadier Sławomir Herbowski-zastępca Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, dh Piotr Tomaszewski-dyrektor biura ZOSP Woj. Kujawsko-Pomorskiego.
KP
„Czas Świecia” 28 grudzień 2018 r.