ikona telefonu

+48 52 330 93 10

  • słabe opady deszczu
    Dzisiaj:
    10°C / 5°C
poniedziałek 17.02.2020 r.
Imieniny: Donata, Gizeli i Łukasza

Uczcili pamięć żołnierzy 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich

Szkoła Podstawowa w Bukowcu nosi imię 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Niedawno miała tutaj miejsce patriotyczna uroczystość poświęcona 100-leciu powstania pułku.

W godzinach porannych przy pomniku poświęconym poległym żołnierzom z 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich delegacje szkół z Bukowca, Przysierska i Rózanny, Urzędu Gminy, przedstawiciele Oddziału Terenowego Polskiego Klubu Kawaleryjskiego im. 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich gen. Gustawa Orlicz-Dreszera w Bydgoszczy złożyli wiązanki kwiatów.

Następnie dalsza część uroczystości przeniosła się do Szkoły Podstawowej w Bukowcu. Uczniowie ze wszystkich szkół, które działają na terenie gminy Bukowiec zapoznały się z historią powstania pułku, którą przedstawiły dziewczęta: Wiktoria i Ola oraz por. Marek Holak, instruktor jazdy konnej z Bydgoskiej Chorągwi Husarskiej. Na sali pojawili się także Wojciech Lemańczyk i Kacper Gałecki  w strojach historycznych. Obaj działają w Jeździeckim Klubie Sportowym „Czarna Podkowa” w Gródku. Wojciech miał na sobie strój żołnierza z 16. Pułku Ulanów Wielkopolskich a Kacper z 2. Pułku Ułanów Wielkopolskich.

Następnie na boisku odbyły się zawody sportowo-rekreacyjne. Był grill, słodki poczęstunek a najmłodsi mieli możliwość pojeździć na konikach.
Uroczystość przygotowała Szkoła Podstawowa w Bukowcu oraz Urząd Gminy.