ikona telefonu

+48 52 330 93 10

  • pochmurno z przejaśnieniami
    Dzisiaj:
    25°C / 13°C
wtorek 22.09.2020 r.
Imieniny: Maury, Milany i Tomasza

W Bukowcu powiało Europą

Rada Europy, współpracując z Komisją Europejską, ogłosiły na całym kontynencie 26 września Europejskim Dniem Języków Obcych. W Szkole Podstawowej w Bukowcu wykorzystano to, by poznawać języki europejskich sąsiadów. Uczniowie wraz z nauczycielkami języka angielskiego Izabelą Kuziak i Natalią Kubicką oraz wychowawcami przygotowali w szkole imprezę.

Obchody składały się z dwóch części. Wcześniej każda klasa losowała jedno państwo i miała przybliżyć je społeczności szkolnej, prezentując stoisko. W drugiej części dnia młodzież zmagała się w turnieju wiedzowo-sportowym.

Na ekspozycjach można było zobaczyć m.in. stroje skoczków narciarskich, makiety domów prosto z Luksemburga, przenieść się do bułgarskich Złotych Piasków czy odbyć wędrówkę po Alpach, wsłuchując się w dźwięki Mozarta. Była niezwykła okazja stanąć oko w oko z duńskimi wikingami, greckimi boginiami piękności czy podziwiać estońskie stroje narodowe. Uczniowie zaangażowali się także w przygotowanie regionalnych przysmaków. Degustowano słowacką bryndzę, knedle z makiem, maltańskie pastizzi, sernik wiedeński, rumuńskie pączki, a także polski barszcz, pierogi i wiele innych łakoci. Było gwarno, pysznie i wielokulturowo.

– Impreza nie miałaby tak dużego rozmachu, gdyby nie zaangażowanie rodziców i przyjaciół szkoły – mówi Natalia Kubicka. – Anglistkom udało się pozyskać środki finansowe wśród lokalnych przedsiębiorców i osób prywatnych. Projektowi przyświecała idea propagowania języków obcych, zachęcania do ich nauki, a także ukazania bogactwa i różnorodności kulturowej i językowej poszczególnych państw. Święto miało także na celu uczenie postawy otwartości na inne zwyczaje, tradycje i kultury. Poprzez niesamowite wrażenia i emocje impreza na trwałe zapisze się w pamięci uczniów i w następnych latach uczniowie szkoły będą z przyjemnością odkrywać kolejne nowe kraje – dodaje.

Natalia Kubicka, KP