ikona telefonu

+48 52 330 93 10

  • bezchmurnie
    Dzisiaj:
    18°C / 3°C
niedziela 21.04.2019 r.
Imieniny: Jarosława, Konrada i Selmy

W Bukowcu uczcili pamięć poległych ułanów

Tegoroczne uroczystości upamiętniające wydarzenia z 3 września 1939 r., kiedy to w walkach o Bukowiec i okolice zginęło ponad 130 żołnierzy 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich trwały przez trzy dni.

W piątek w Szkole Podstawowej im. 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bukowcu w turniejach z wiedzy o patronie, sprawnościowym i plastycznym wzięli udział uczniowie z podstawówek z Różanny i Bukowca. Wśród uczniów klas I-III najlepszymi okazali się uczniowie: Laura Medeńska, Aleksandra Pipowska, oraz Hubert Sykuła. Spośród starszych zwyciężyli: Hubert Ratkowski, Nicola Zajkowska i Agata Lubińska.
W sobotę w Branicy II kwiaty i znicze przy pomniku upamiętniającym poległych żołnierzy 9. i 27. Dywizji Piechoty złożyli uczniowie oraz delegacje samorządu gminy Bukowiec, druhowie z OSP, Polskiego Klubu Kawaleryjskiego oraz Związku Kombatantów. Kolejnym punktem uroczystości było uczestniczenie we mszy św. w Topolnie w intencji poległych żołnierzy.
Główne uroczystości miały miejsce w niedzielę, 9 września. Na placu przy Urzędzie Gminy w Bukowcu  odegrano hymnu państwowy, wciągnięto flagę narodową na maszt po czym nastąpił przemarsz kombatantów, kompanii honorowej Wojska Polskiego, samorządowców, orkiestry, zgromadzonych delegacji do kościoła parafialnego. Tam została odprawiona msza św. w intencji poległych żołnierzy z 16. Pułku. Sprawował ją proboszcz miejscowej parafii ks. Tadeusz Chamier  Ciemiński. Po mszy św. wszyscy udali się pod pomnik ku czci żołnierzy, którzy zginęli walcząc o Bukowiec. Przybyli mieszkańcy gminy, poczty sztandarowe szkół, jednostek OSP, kombatantów, delegacje oraz żołnierze 3. Batalionu Drogowo-Mostowego z Chełmna. Po odegraniu hymnu państwowego ks. proboszcz odmówił modlitwę za zmarłych żołnierzy, miał miejsce apel pamięci i salwa honorowa. Marek Pasturczak, syn dowódcy baterii 11. Dywizjonu Artylerii Konnej wręczył na ręce wójta gminy Adama Licznerskiego i ppor. rez. Marka Holaka z Polskiego Klubu Kawaleryjskiego książkę poświęconą walkom 18. Pułku Ułanów Pomorskich, ale wspomina w niej też o 11. Dywizjonie Artylerii Konnej i 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Uroczystości uświetnił występ orkiestry dętej ze Świecia. Na zakończenie na boisku przy szkole w Bukowcu licznie zgromadzeni mieszkańcy podziwiali pokazy grup rekonstrukcyjnych. Można było zobaczyć wojska z różnych okresów historycznych. Wiele emocji przyniósł kolejny już „Konkurs kawaleryjski o szablę przechodnią wójta gminy Bukowiec”, w którym zwyciężył Marcin Petr, a kolejne miejsca zajęli: Radosław Majchrzak i Wojciech Lemańczyk. Zawody prowadził Marek Holak z OT PKK w Bydgoszczy. Przy okazji pokazów widzowie chętnie częstowali się darmową gorącą grochówką przygotowaną przez Jakuba Przybylskiego.
Warto dodać, iż obchody w Bukowcu zostały objęte patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej.
WK, KP
„Czas Świecia” 14 wrzesień 2018 r.