ikona telefonu

+48 52 330 93 10

  • bezchmurnie
    Dzisiaj:
    27°C / 12°C
czwartek 17.06.2021 r.
Imieniny: Laury, Leszka i Marcjana

W gminie Bukowiec zostaną zbudowane kolejne drogi

Również w tym roku na terenie gminy Bukowiec zaplanowano utwardzenie asfaltem oraz kostką brukową kilku odcinków dróg gminnych. Zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami, w tym roku nowych nawierzchni możemy spodziewać się w Branicy II, Gawrońcu oraz Przysiersku.

- Złożyliśmy wnioski o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na dwa zadania - wyjaśnia wójt Adam Licznerski. - Pierwszy projekt zakłada ułożenie kostki brukowej w zabudowanym terenie nad jeziorem w Branicy II, natomiast drugie przedsięwzięcie ma polegać na przebudowie skrzyżowania i położeniu dywanika asfaltowego z utwardzonymi poboczami wzdłuż zabudowań przy ul. ks. Wedrowskiego w Przysiersku - dodał.

Wspomniane projekty znalazły się na liście rezerwowej, ale jest szansa, że gmina pozyska wsparcie wynikające z oszczędności po rozstrzygniętych przetargach dla zadań z listy podstawowej. W kosztorysie założono, że budowa drogi w Branicy II ma kosztować około 300 tysięcy złotych, a odcinka w Przysiersku - ponad 600 tysięcy złotych. Rządowe dofinansowanie miałoby stanowić połowę ostatecznych kosztów.

- Dlatego nie zwlekamy i po kolei ogłaszamy przetargi - stwierdza wójt. - Jesteśmy już po otwarciu ofert na budowę drogi w Branicy II. Chcielibyśmy, ażeby prace niebawem ruszyły. Wykonawca miałby uporać się z inwestycją w ciągu 3 miesięcy od podpisania umowy - dodał.

Ponadto w przyjętym w 2017 roku planie przebudowy dróg gminnych ujęto modernizację drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Gawrońcu. Gmina złożyła wniosek o dotację, tym razem z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pod koniec kwietnia odbyła się wizja w terenie, przeprowadzona przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego. Teraz pozostaje czekać na podpisanie umowy przyznającej dofinansowanie. Droga o długości ok. 800 metrów, wraz z zaplanowanym odcinkiem próbnym, będzie wykonana w technologii o nawierzchni bitumicznej. Oprócz tego trwają prace związane z opracowaniem projektów dla następnych tras. To ujęte w wieloletnim programie modernizacji drogi gminne z Polskich Łąk do Gawrońca oraz we Franciszkowie.