ikona telefonu

+48 52 330 93 10

  • umiarkowane opady deszczu
    Dzisiaj:
    22°C / 12°C
niedziela 19.05.2024 r.
Imieniny: Celestyny, Iwony i Piotra

W intencji wolności

We wrześniu br. w sanktuarium maryjnym w Topolnie odprawiona została uroczysta msza św. w intencji tych wszystkich, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę. Sprawował ją i homilię wygłosił kustosz ks. kanonik Andrzej Regent.  W świątyni pojawiły się sztandary z Gimnazjum nr 3 im. Ziemi Nadwiślańskiej ze Zbrachlina, Szkoły Podstawowej im. 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, Związków Kombatantów, OSP z Bukowca oraz Polskiego Klubu Kawaleryjskiego. We mszy św. uczestniczyła również delegacja z Urzędu Gminy z Bukowca z wójtem Adamem Licznerskim na czele.
 Po uroczystościach kościelnych ks. Andrzej zaprosił gości na poczęstunek w trakcie którego Marek Holak, prezes Polskiego Klubu Kawaleryjskiego wręczył ks. kanonikowi statuetkę w ramach podziękowania za współudział w obchodach 77 rocznicy walk pod Bukowcem w roku 1939.
Warto podkreślić, iż w uroczystości brał udział sztandar- kopia 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bydgoszczy. Został on podarowany gminie Bukowiec w latach 60 jako podziękowanie za opiekę nad mogiłami żołnierzy, którzy zginęli w walkach w Bukowcu i okolicach.
 Rano 3 września 1939 r. rano większość Pomorskiej Brygady Kawalerii przebija się w kierunku Bydgoszczy. 3-4 km za Brygadą posuwa się szwadron 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich (rtm. Stanisław Mikoś) i szwadron 8 Pułku BK ( rtm. Antoni Pacewicz). Nie mogą przebić się przez wojska Wermachtu, więc schodzą do drogi przy Wiśle i próbują się przeprawić na prawy jej brzeg. Udaje się to połowie, reszta dostaje się do niewoli.
Wieczorem 3 września 1939 r. według relacji propagandzisty Karla Sedlatzka do niewoli wzięto ok. 600 jeńców. W tymczasowym obozie jenieckim dochodzi do prowokacji w wyniku której 80 żołnierzy ginie a rannych jest dwustu. Obóz znajdował się w pobliżu siedziby  sztabu gen. Dyw. Waltera Lichel we „dworze” czyli obecnym klasztorze Sióstr Pasterek. Natomiast 4 i 5 września 1939 pod Topolnem przeprawiają się wojska Wermachtu na prawy brzeg Wisły i to pod nadzorem samego A. Hitlera.
KP
„Czas Świecia”, 23 wrzesień 2016 r.