ikona telefonu

+48 52 330 93 10

  • bezchmurnie
    Dzisiaj:
    23°C / 17°C
piątek 03.07.2020 r.
Imieniny: Anatola, Jacka i Mirosławy

Wykład Ireneusza Pieróga w Przysiersku

Parafialny Dom Kultury w Przysiersku wciąż tętni życiem. W niedzielne południe po mszy młodzież rozdawała uczestnikom liturgii kotyliony. Wykonali je podczas zajęć plastycznych. Potem w salce odbyło się spotkanie, na którym dr Ireneusz Pieróg wystąpił z wykładem nt. drogi Polski do niepodległości.
Wykład był poparty pokazem multimedialnym: mapkami z różnych okresów historii Polski oraz archiwalnymi zdjęciami. – Dzisiejsze spotkanie dotyczy niepodległości, a zwłaszcza dwóch pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć – mówił dr Ireneusz Pieróg. – Dlaczego 11 listopada? Dlaczego wolność dopiero po 123 latach? Można mówić dużo o faktach, ale często nie potrafimy odpowiedzieć na te dwa podstawowe, zasadnicze pytania – dodał.
Doktor Ireneusz Pieróg już we wrześniu wystąpił w Przysiersku z wykładem nt. kampanii wrześniowej 1939 r. Wówczas postawił pytania: dlaczego wybuchła II wojna światowa i dlaczego ją przegraliśmy i jak to się stało, że w ogóle do niej doszło.
Po wykładzie zebrani wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne: „Piechota”, „Raduje się serce, raduje się dusza”, „Czerwone maki”, „Jak to na wojence”, „Deszcz, jesienny deszcz”, „Przybyli ułani pod okienko”, Legiony to” i wiele innych. Na akordeonie akompaniował Grzegorz Majka. Słodki poczęstunek i kawę podczas spotkania serwowały mieszkanki Przysierska.

KP

http://www.czasswiecia.pl/czas_swiecia/7,88350,25424248,wyklad-o-niepodleglej.html

Obrazki galerii: